Min gode kammerat og kollega Carsten – chilidyrker extraordinaire – kom forbi med en stor pose chilier, der, som han sagde, udgjorde cirka en tiendedel af hans høst i år. Imponerende!
Der var mange sorter i posen: Starfish, ring of fire, black hungarian, aurora, golden nugget, habanero, demon red, curry chili, big jamaican, numex orange og fatali…ja, fatali. Fedt navn, ikke?
Vi besluttede os for at lave en nordisk sambal med følgende ingredienser: 1/2 kilo chilipebre, to store løg, 10 fed hvidløg, et stort bløb æblecidereddike, lidt sukker, salt og peber. Ned i en skål, beskyttelsesbrillerne eller svejsemasken på og så brrrrzzzzzz.
Derefter kogte vi den op og lod den boble kortvarigt for at øge holdbarheden, men samtidig beholde chiliernes friske punch. Til sidst kom den i kogte glas – klar til mangt en pizza, chili con (eller sin for den sags skyld) carne, tomatsauce, grøntsagssuppe eller karryret.